Relacja z uroczystego otwarcia Muzeum-Miejsca Pamięci w Bełżcu w dniu 3 czerwca 2004 r.


Wiadomości z Informacyjnej Agencji Radiowej
W dniu otwarcia Miejsca Pamięci w Bełżcu (03.06) do Bełżca przybyły, między innymi, przedstawiciele polskich władz, środowisk żydowskich z całego świata, w tym rodziny ofiar zbrodni dokonanych przez hitlerowskie Niemcy. Została również zaprezentowana nowa stała ekspozycja muzealna prezentująca historię hitlerowskiego obozu zagłady i losy zamordowanych w nim ofiar.Prezydent Aleksander Kwaśniewski powiedział podczas uroczystości odsłonięcia monumentu upamiętniającego holokaust Żydów w Bełżcu, że pomnik ten powinien być wyrzutem sumienia i zaklętym w kamień krzykiem protestu i niezgody. Prezydent przypomniał, że w Bełżcu Niemcy wymordowali około pół miliona Żydów. "Tragedia jaka się tu wydarzyła przekracza granicę naszego pojmowania i odbiera moc naszym słowom. My jednak musimy mówić, nie wolno nam milczeć. Milczenie o zagładzie to zapominanie o niej. Ofiary tego straszliwego mordu wołają do nas o pamięć i cześć" - mówił Aleksander Kwaśniewski.
Prezydent dodał, że chciałby, aby to wołanie z Bełżca - wołanie o świat bez nienawiści i pogardy dla czowieka, bez rasizmu i nietolerancji dotarło do wszystkich ludzi na całej ziemi. "Przesłanie Bełżca to: nigdy nie przyzwalać na zło, nawet w jego najmniejszych przejawach. Nie godzić się na brak szacunku dla tego, co inne, na poniżanie i prześladowanie ludzi inaczej wierzących czy myślących. Nie przyzwalać na głoszenie ideologii nienawiści, nie bagatelizować podżegania do zbrodni. W porę wyruszać przeciwko tym, którzy gotowi są podeptać ludzkie życie i ludzką godność" - powiedział prezydent.

Na uroczystości odsłonięcia monumentu upamiętniającego holokaust Żydów w Bełżcu przybyły delegacje Żydów z różnych krajów, rabini, potomkowie i krewni ofiar Bełżca, biskupi katoliccy z Lubelszczyzny. Ambasadorzy Izraela, Stanów Zjednoczonych i Niemiec przeczytali okolicznościowe listy prezydentów tych krajów do uczestników dzisiejszych uroczystości w Bełżcu.

Bełżec, obok Sobiboru i Treblinki był jednym z głównych obozów zagłady Żydów w ramach tzw."Aktion Reinhardt" przeprowadzonej przez hitlerowców w latach 1942-1943. Niemcy wymordowali wtedy 2 miliony Żydów z Polski i innych krajów Europy. W Bełżcu, w ciągu niespełna 10 miesięcy 1942 roku, Niemcy wymordowali około pół miliona Żydów. Zginęli tam także Romowie i Polacy. W 1943 r. Niemcy zlikwidowali obóz, a jego teren kazali zalesić. Po wojnie do 1959 r. na tym terenie był tartak. Na początku lat sześćdziesiątych teren byłego obozu ogrodzono i wzniesiono betonowy pomnik. Nowy kompleks pamięci zbudowany został nakładem polskiej Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego.

iar/pio/wues/13:55


Papież Jan Paweł II w liście do uczestników uroczystości otwarcia Miejsca Pamięci w Bełżcu zapewnił, że przyłącza się do nich w myślach i w modlitwie. List od papieża odczytał ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej biskup Jan Śrutwa.

"Chętnie przyłączam się do tej uroczystości w myślach i w modlitwie. Wiem, jak wiele cierpienia doznali tam przede wszystkim nasi bracia Żydzi. Nie zapominam też jednak o ofiarnej postawie wielu Polaków, którzy przychodzili im z pomocą, wiedząc, że ryzykują własnym życiem" - napisał papież.
Po odczytaniu listu od papieża w intencji pomordowanych w Bełżcu modlili się biskupi pomocniczy diecezji lubelskiej Mieczysław Cisło i Artur Niziński oraz rabin Warszawy i Łodzi Michael Schudrich i kantor Symcha Keller. Po modlitwach uczestnicy uroczystości przemaszerowali drogą-szczeliną do miejsca, w którym złożyli symboliczne kamienie. Prezydent Aleksander Kwaśniewski ofiarował wieniec od narodu polskiego. Pod pamiątkową płytą goście zapalili znicze.

iar/orzechowska/wues/14:08


Gerge W. Bush Waszyngton - Biały Dom 28 maja 2004

Przesyłam pozdrowienia wszystkim zgromadzonym na cereminii poświęcenia pomnika ofiar obozu smierci w Bełżcu. Ten pomnik sprawi, że świat nigdy nie zapomni o grozie faszyzmu i rasizmu. Miejsce to przypominać będzie też dobitnie o tym ,że każdy naród zobowiązany jest stawić czoła i wyrzec sie antysemityzmu oraz przemocy, jaka on rodzi. My, Amerykanie łaczymy się z obywatelami Polski oraz innych krajów całego świata, aby upamiętnic odwagę i cierpienie tych pomordowanych. Musimy dbać o to, aby nigdy nie utracić odwagi pozwalającej nam na przeciwstawienie się nienawiści, agresji i morderczym zapędom, gdziekolwiek byśmy się z nimi nie spotkali.
Jestem pełen podziwu dla cięzkiej pracy i zaangazowania Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa rządu polskiego, Amerukańskiego Komitetu Żydowskiego, Muzeum Pomnika Holocaustu USA oraz wszystkich tych, którzy uczestniczyli w urzeczywistnieniu idei budowy tego pomnika w Bełzcu. Wasze wysiłki sa świadectwem siły woli.
Wraz z zona Laurą, przesyłamy wszystkim uczestnikom tej pamiętnej ceremonii najgoretsze zyczenia. niech wszystkich Was błogosławi Bóg i niech pobłogosławi wszystkim tym, którzy zgineli w Bełżcu. Bedziemy o nich zawsze pamiętać.
George W. BushZdjęcia z otwarcia Muzeum-Miejsca Pamięci w Bełżcu - 3 czerwca 2004 r. Fot. Adam Jaworski

Strona Główna


Copyright © Wirtualny Bełzec