3 czerwca 2004 r. o godz. 11.45 rozpocznie się uroczystość otwarcia Muzeum-Miejsca Pamięci


Prezydent Aleksander Kwaśniewski będzie reprezentował stronę polską podczas otwarcia 3 czerwca Miejsca Pamięci na terenie byłego hitlerowskiego obozu zagłady Żydów w Bełżcu. Nazwiska przedstawicieli Izraela, z uwagi na bezpieczeństwo, utrzymywane są w tajemnicy
Gazeta Wyborcza 21-05-2004

W Bełżcu w niecałe dziewięć miesięcy 1942 roku niemieccy naziści zamordowali pół miliona ludzi. To jeden z największych grobów świata.
- Sami esesmani mówili o obozie w Bełżcu: "laboratorium". Laboratorium zabijania. Bełżec to był pierwszy obóz zagłady ze stacjonarnymi komorami gazowymi, najpierw drewnianymi, potem murowanymi. Stanowił wzór dla innych obozów, w Sobiborze i Treblince, powstałych w ramach "Akcji Reinhard". Zbudowano je, aby zabijać Żydów - podkreśla Robert Kuwałek, kierownik nowo powstałego muzeum. W 1943 r. obóz został zlikwidowany, a jego ślady usunięto. W tym miejscu Niemcy posadzili las.

Otwierany 3 czerwca monument i muzeum kosztowały 10 mln złotych. Zbudowano je za pieniądze Polski i organizacji żydowskich z USA i Izraela.

Z oficjalnych informacji wiadomo, że do Bełżca przyjadą na pewno przedstawiciele środowisk żydowskich, głównie ze Stanów Zjednoczonych, na czele z Davidem Harrisem, dyrektorem Komitetu Żydów Amerykańskich i Milesem Lermanem, honorowym przewodniczącym Rady Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie. Będą ambasadorowie USA i Izraela. Nieoficjalnie mówi się o przybyciu do Bełżca także ważnych członków władz Izraela.

Policja przygotowała nadzwyczajne środki ostrożności. - Nad bezpieczeństwem gości czuwać będzie 250 funkcjonariuszy - mówi Marek Hebda, komendant wojewódzki policji.
Rozważanych jest kilka wariantów. Według pierwszego, bardziej prawdopodobnego, najważniejsi goście przylecą do Bełżca śmigłowcami. Jeśli pogoda nie dopisze, utrzymywać się będzie mgła lub deszcz, delegacja dotrze na miejsce z Warszawy kolumną samochodów rządowych. W tym wypadku na całej trasie przejazdu, w tym w Lublinie na al. Solidarności, al. Tysiąclecia i al. Witosa, należy spodziewać się poważnych utrudnień w ruchu.

Uroczystości w Bełżcu rozpoczną się w czwartek, 3 czerwca o godz. 11.45. Potrwają do trzeciej po południu.

Bełżec, miejsce kaźni

Niemcy zabijali Żydów w Bełżcu spalinami z dieslowskiego silnika pochodzącego z radzieckich czołgów T 34. Aby ofiary nie czuły zapachu spalin, gaz przechodził przez specjalny filtr. Mordowano tu również Romów. W Bełżcu zabito też relatywnie niewielką grupę Polaków - za pomoc udzielaną Żydom.
6-hektarowy teren byłego obozu w Bełżcu jest cmentarzem przede wszystkim Żydów galicyjskich. O większości ofiar niewiele wiemy, nie znamy ich nazwisk. Hitlerowcy nie robili list transportowych, bo w obozie nie prowadzono selekcji: i tak wszyscy szli od razu do komór gazowych. Wagony i transporty charakteryzowano ilościowo, liczbą przywożonych ludzi.

Muzeum

Projekt muzeum jest dziełem zespołu rzeźbiarzy kierowanego przez Andrzeja Sołygę, obejmuje cały obszar byłego obozu, jest więc cmentarzem, pomnikiem i muzeum jednocześnie. Przez ogromną powierzchnię terenu obozu - mogiły, gdzie zlokalizowano 33 masowe groby, biegnie wąska Droga - Szczelina bez powrotu, zamknięta niszą z imionami pomordowanych. Wzdłuż granicy obozu umieszczono 430 tablic z nazwami miejscowości, skąd pochodziły ofiary. Przed Drogą - Szczeliną wyeksponowano teren dawnej rampy kolejowej oraz wzniesiono budynek muzeum w kształcie nawiązującym do wagonu kolejowego.

Robert Kuwałek

Historyk po KUL. Pracował w Archiwum Państwowym, od 1999 roku w Państwowym Muzeum na Majdanku, teraz jest kierownikiem Muzeum - Miejsce Pamięci w Bełżcu (oddział muzeum na Majdanku). Stypendysta m.in. Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie, gdzie szukał dokumentów i relacji na temat obozu w Bełżcu. Autor wielu artykułów naukowych i publicystycznych poświęconych kulturze i dziejom Żydów polskich oraz Zagładzie, szczególnie na Lubelszczyźnie.

Autorzy: Grzegorz Józefczuk, Jacek Brzuszkiewicz: Gazeta Wyborcza 21-05-2004Wiadomości z Informacyjnej Agencji Radiowej działającej przy Polskim Radiu SA z 26 kwietnia br. z godz. 13:08


W dniu otwarcia Miejsca Pamięci w Bełżcu (03.06) do Bełżca przybędą, między innymi, przedstawiciele polskich władz, środowisk żydowskich z całego świata, w tym rodziny ofiar zbrodni dokonanych przez hitlerowskie Niemcy. Wtedy także zostanie również zaprezentowana nowa stała ekspozycja muzealna prezentująca historię hitlerowskiego obozu zagłady i losy zamordowanych w nim ofiar.Dobiegają końca prace związane z realizacją projektu upamiętnienia ofiar hitlerowskiego obozu zagłady w Bełżcu- poinformowało Ministerstwo Kultury. Uroczystość otwarcia Miejsca Pamięci w Bełżcu odbędzie się 3 czerwca.
Bełżec leży na południowy-wschód od Tomaszowa Lubelskiego. Ośrodek masowej zagłady Żydów, określany w dokumentach jako SS- Sonderkommando Bełżec, zajmował obszar około 6 hektarów. W utworzonym przez Niemców obozie zagłady, w ciągu niecałych dziesięciu miesięcy 1942 roku zamordowano blisko pół miliona Żydów, zamieszkałych przed wojną na terenach województw południowo-wschodniej Polski: krakowskiego i lubelskiego, a także tarnopolskiego, stanisławowskiego i lwowskiego. Do Bełżca przybywały również transporty Żydów z Czech, Austrii i Niemiec. W Bełżcu mordowano również Romów, a także Polaków.
W pamięci rodzin ofiar dokonywanych tu zbrodni, hitlerowski obóz zagłady w Bełżcu zapisał się przede wszystkim jako miejsce zagłady i wielkie cmentarzysko galicyjskich Żydów; ze Stanisławowa, Lwowa, Tarnopola oraz wielu kresowych miasteczek i wiosek. Cmentarzysko twórców życia gospodarczego i społecznego oraz kultury żydowskiej tego regionu ówczesnej Polski i Europy. Spoczywają na nim prochy mędrców i prostych ludzi, przedstawicieli małomiasteczkowej galicyjskiej inteligencji, rzemieślników, bankierów i żebraków; mężczyzn, kobiet i dzieci, których droga życia zakończyła się w Bełżcu. Ta ziemia - to wielkie cmentarzysko kryjące prochy setek tysięcy ludzi. Od kilku lat Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa działająca w imieniu Rządu Rzeczypospolitej Polskiej, wspólnie z US Holocaust Memorial Museum, a ostatnio także z American Jewish Committee, pracowały nad nadaniem nowego kształtu temu miejscu pamięci - terenowi byłego hitlerowskiego obozu zagłady, na miarę tragedii, do której tu doszło. Nadrzędnym celem tych działań było przygotowanie projektu upamiętnienia ofiar, ale także założenia projektowego dającego ochronę całemu obszarowi byłego obozu, gdzie spoczywają ludzkie szczątki i prochy.
W minionym roku, w czasie wizyty w Polsce Prezydenta Państwa Izrael zaprezentowano publicznie projekt upamiętnienia opracowany przez zespół twórców pod kierownictwem artysty rzeźbiarza Andrzeja Sołygi z ASP w Warszawie.
W dniu otwarcia Miejsca Pamięci w Bełżcu (03.06) do Bełżca przybędą, między innymi, przedstawiciele polskich władz, środowisk żydowskich z całego świata, w tym rodziny ofiar zbrodni dokonanych przez hitlerowskie Niemcy. Wtedy także zostanie również zaprezentowana nowa stała ekspozycja muzealna prezentująca historię hitlerowskiego obozu zagłady i losy zamordowanych w nim ofiar.
Na mapie obozów zorganizowanych przez okupujących Polskę Niemców, w których dokonała się zagłada Żydów polskich, Bełżec był dotąd - w odróżnieniu od Auschwitz-Birkenau, Treblinki, Majdanka i Chełmna n. Nerem - ośrodkiem najbardziej zapomnianym, choć jednym z najtragiczniejszych miejsc związanych z holocaustem.
Muzeum - Miejsce Pamięci w Bełżcu, zgodnie z decyzją ministra kultury jest od niedawna oddziałem Muzeum na Majdanku w Lublinie.

Autorzy: e.hołubowicz/wues/iar/dydMuzeum-Miejsce Pamięci w BełżcuMauzoleumMuzeum
(Zdjęcia z folderu "Bełżec - hitlerowski obóz zagłady" wydanego przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa)
Strona Główna
Copyright © Wirtualny Bełzec