Dawne centrum


Kościół


Budynek szkoły podstawowej


Podstawówka i Gimnazjum


Przedszkole


Cerkiew przed remontem


i po...


Cerkiew


Napisy nad wejściem


Cmentarz


...


Parking pod cmentarzem


Stare Lipy


Szkoła Podstawowa


Krzyże przed cerkwią


Gorzelnia


Warto zobaczyć:
1. Cerkiew pw. Św. Bazylego w Bełżcu
Znajduje się ona bardzo blisko Gimnazjum. Wg tradycji powstała ona w 1756 r. w Lipsku, a w 1838 r. przeniesiono ją do Bełżca. Zbudowana została z bali sosnowych. Nie zachowało się niestety wyposażenie świątyni, zniszczone po 1947 r.
Niegdyś wokół cerkwi znajdował się cmentarz grzebalny, z którego zachowało się kilka kamiennych krzyży, umieszczonych bezpośrednio w ziemi. Jeden z nich nosi datę 1830 r., inny poświęcony jest Anastazji, wdowie po greko-katolickim proboszczu Grzegorzu Dzibołku, zm. w 1844 r. Znajduje się tu także nagrobek Olimpii, wnuczki tejże Anastazji. Wzdłuż granic cmentarza rosną sosny i lipy, dodające całemu zespołowi niepowtarzalnego uroku.

2. Kościół parafialny pw. Matki Bożej Królowej Polski.
Został zbudowany w 1912 r. przez mieszkańców Bełżca. W czasie II wojny Niemcy zajęli obiekt i przeznaczyli go na magazyn amunicji i materiałów wybuchowych. Reprezentuje on cechy stylu neoklasycystycznego. Fasadę świątyni zdobią umieszczone w półokrągłych wnękach, nawiązujących do kształtu okien, figury oraz napis Gloria in excelsis Deo". Cennym zabytkiem w kościele są relikwie, przywiezione z Rzymu przez ks. Mariana Rechowicza na prośbę wieloletniego proboszcza Bełżca, ks. Stanisława Węglowskiego. W misternie zdobionej oprawie znajduje się maleńka cząstka Krzyża Chrystusowego.

3. Cmentarz Parafialny
W niedużej odległości od kościoła znajduje się cmentarz, właściwie są to dwa zlewające się dziś ze sobą-greko-katolicki i rzymsko-katolicki. Starszy cmentarz-greko-katolicki założony został ok. 1838 r., po zamknięciu przycerkiewnego. Nagrobki bardzo stare, bo pochodzą z 1863 r. są piękne, ale coraz większe trudności sprawia odczytanie daty, nazwiska

Strona Główna
Copyright © 2002-2011 Wirtualny Bełżec belzecpl@wp.pl